Smartfóny môžu včas varovať pred zemetrasením

**EEW** alebo [Earthquake Early Warning](http://en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_warning_system) je systém navzájom komunikujúcich **akcelerometrov**, počítačov a alarmov, ktorý upozorňuje na prebiehajúce **zemetrasenia**. EEW zachytí prvé otrasy zeme, odhadne **polohu epicentra** a taktiež intenzitu zemetrasenia. V mnohých krajinách ohrozených častými zemetraseniami tento systém zachraňuje **tisícky životov**.
![](http://pnsn.org/EEWcartoon.jpg)
Rozvojové a chudobné krajiny si však tento systém pre jeho **vysokú cenu nemôžu dovoliť**. Skupina vedcov tvrdí, že takýmto krajinám začína svitať na lepšie časy. Podľa ich výskumu môžu pomerne drahý EEW systém **zastúpiť "obyčajné" smartfóny**.
![](http://tommytoy.typepad.com/.a/6a0133f3a4072c970b014e88343d43970d-550wi)
Podľa výskumných pracovníkov z **U.S. Geological Survey** v Pasadene by **sieť smartfónov** mohla pracovať rovnako ako EEW a upozornovať obyvateľov rizikových oblastí na blížiace sa zemetrasenie. Jednotlivé smartfóny, ktoré sú v dnešnej dobe vybavené **presným GPS senzorom** ako aj **akcelerometrom** by plnili úlohu **seizmografov**. Jeden smartfón v tomto projekte nie je užitočný, ale naopak celá sieť prepojená dohromady plní daný cieľ a generuje dostatočne spoľahlivú informáciu o zemetrasení. Nový systém využívajúci smartfóny samozrejme nedosahuje takú presnosť ako systém EEW, je však **cenovo oveľa dostupnejší**.
**Veľkou výzvou** pri tomto projekte je odlíšiť pohyb smartfónu spôsobený zemetrasením od pohybu spôsobeného obyčajným nosením zariadenia vo vrecku. Vedci veria, že riešenie tohto problému spočíva v **sledovaní viacerých smartfónov naraz**. Ak v rovnakom čase a v rovnakej oblasti zaznamenáme na viacerých smartfónoch rovnaké otrasy, potom môžme povedať, že sa jedná o zemetrasenie.
Projekt by mal byť onedlho **testovaný v Chile**, ktorá nemá svoj vlastný EEW systém.
![](http://www.legoengineering.com/wp-content/uploads/2013/06/earthquake.jpg)