Nedávno som pri potulkách po internete a hľadaní existujúcich komerčných riešení pre inteligentné domy narazil na stránku spoločnosti Fibaro, údajne ako sami píšu: "najlepšie riešenie pre automatizáciu budov na trhu". Môže byť, no treba to prešetriť!

Dobre, ale ako na to? Povedzme že by som chcel vybaviť dom na Slovensku systémom Fibaro, ozaj musím objednávať systém z Británie a zháňať technikov ktorý mi to budú vedieť nainštalovať? Googlim ďalej… Netreba! Veľmi rýchlo nájdem oficiálneho distribútora systému Fibaro na Slovensku na stránke HomeSystem.sk. Stránka, pekná, prehľadná, dokonca aj vlastný blog majú (asi sa tomu seriózne venujú). Po pár klikoch prekvapenie pop-up window, čo to? Prečítam, údajne si môžem zadarmo vyskúšať ako funguje systém Fibaro, no výborne to som hľadal. Pošlem kontaktné údaje určím si termín testu ktorý mi vyhovuje, počkám, nadíde stanovený čas, príde mi mail s prihlasovacími údajmi a po pár klikoch som dnu.

Úvodný screen:
alt
Haloo, je niekto doma? Asi nie, nesvieti sa.
Zažnem teda:
alt
Keď už som tu teda sám, spravím "atmošku"…
alt

Dobre, ale čo taká energetika, nebudú majitelia za mňa veľa platiť? Čo to žere teraz?
alt
Čo tak poslednú hodinu spotreby v trendovom grafe…
alt
Mám rôzne zóny v budove?
alt
Ako to vyzerá v pomere?
alt
Počkať, však ja nie som doma! Zanechávam stopy?
alt
Rýchlo vypnem alarm! Juj nemám bezpečnostný kód..
alt
No nič, prichyteniu sa zrejme nevyhnem, tak si aspoň fotku spravím na meiste činu.
alt
A už mi prišla nová pošta… Načapali ma! Údajne im zasielam fotografie z miesta činu na mail. Ale všetko sa vysvetlilo, domáci je pohostinný údajme mám len po sebe zhasnúť svetlo keď budem odchádzať 🙂

Pán domáci sa podľa podpisu ukázal byť nik iný ako obchodný riaditeľ spoločnosti, ochotný bohato odpovedať na početnejšie otázky od zvedavej návštevy po deviatej hodine večer.

Nasleduje autentický záznam písomného rozhovoru vo forme otázok a odpovedí.

JA:
"V prvom rade by som sa chcel spýtať na účel testovacej miestnosti ktorá má nainštalovaný váš systém, je to bežný obytný dom, alebo špeciálne zariadená miestnosť na prezentáciu a testovanie vášho systému?"

HomeSystem: "Testovacia miestnosť je zatiaľ len miestnosť, aktuálne dorábame priestor v rodinnom dome, kde bude presťahovaná."

JA: "Kde sa táto vaša budova nachádza? Vykonávate aj fyzické prehliadky pre zákazníkov?
Máte k dispozícií aj iné budovy, ktoré využívate na testovanie?"

HomeSystem: "Ukážková miestnosť je v Tvrdošíne, samozrejme vykonávame aj osobné prezentácie. Často robím aj prezentácie u zákazníkov.
Ďalšie budovy nie sú zatiaľ k dispozícií, avšak čoskoro by mala byť otvorená Showroom v Bratislave a Zvolene."

JA: "V interface ma zaujala spotreba energií pri vybraných zariadeniach, všetky tieto spotreby sú monitorované cez vašu plug load zásuvku?"

HomeSystem: "Systém umožňuje buď meranie cez jednotlivé zatiadenia, alebo meranie celkové (svorkovým meračom na hlavnom prívode do domu). V systéme, ktorý ste si mali možnosť vyskúšať, spotrebu meria zásuvka, RGBW modul, modul na žalúzie a brány. Pri moduloch ako stmievač… si viete zadať číselnú hodnotu spotreby (napríklad v showroom sú 3x45W žiarovky, takže mám zadané 135W) a systém potom spotrebu vypočítava na základe intenzity…"

JA: "Aký senzor používate na meranie svietivosti v miestnosti, koľko takýchto senzorov je v jednej miestnosti a ako sa rieši problém s nerovnomernou distribúciou svetla v miestnosti a vyhodnocovanie hodnoty svietivosti?"

HomeSystem: "Ako senzor sa používa pohybový senzor od Fibara (meria pohyb, silu svetla, teplotu). Tieto senzory bývajú v miestnostiach 1-2 podľa potreby sledovania pohybu a rozdelenia miestnosti na časti (napríklad kuchynská a obývacia…). Problém s nerovnomernou distribúciou – senzor v každej miestnosti to rieši dostatočne. Ak myslíte vrámci jednej miestnosti, je možné nastaviť scény spustenia svetla na základe akejkoľvek hodnoty LUX, takže ak máte tmavšie miesta, dáte si spustiť svietenie, keď sa nameria v miestnosti toľko Luxov, koľko zodpovedá meranému úseku v čas, kedy už v najtmavšom úseku je nedostatok svetla. Prípadne pridanie pohybového senzoru nie je problém. Štandardne však toto problém nie je, nakoľko v rámci domov nie sú miestnosti tak navrhované, aby ste vrámci jednej miestnosti mali veľký rozdiel v sile svetla."

JA: "Aké riadenie využíva váš termostat, ide o "smart" termostat s pokročilejšími metódami riadenia alebo o "klasický" termostat s on-off riadením, s tým rozdielom od bežných riešení že má užívateľ k nemu vzdialený prístup?"

HomeSystem: "Systém Fibaro dokáže pracovať s mnohými termostatmi, ako sú napríklad Netatmo, Heatit, Nest, … Samotný systém dokáže kontrolovať kúrenie dostatočne, teda ovládať jednak zóny kúrenie, termostat, …
Väčšina týchto termostatov je však ON/OFF. Momentálne hľadáme termostat, ktorý by dokázal riadiť kúrenie tým “smart” spôsobom a bolo by ho možné integrovať do systému. Je to len otázka času. Systém Fibaro má veľmi dobre vyriešenú integráciu dnu a von."

JA: "Využívate pohybové senzory na indikáciu osôb v miestnosti a sprostredkovávate túto informáciu nejakým spôsobom vášmu termostatu?"

HomeSystem: "Aby som vysvetlil fungovanie Fibara, systém má senzory, ktoré Vám povedia, že v miestnosti je pohyb, aká je tam teplota, vlhkosť, sila svetla,hodnota CO2, či vonku fúka vietor, či prší, či sú zatvorené okná a dvere, či Vám niekto zvoní na zvonček… Tieto informácie môžete potom využiť akokoľvek chcete, a to prostredníctvom tvorby scén (napríklad ak je v miestnosti pohyb a teplota je pod 18 stupňov, pusti kúrenie…). Takže áno, systém to dokáže a patrí to medzi jeho základné funkcie, ktoré si navyše vie užívateľ prispôsobiť sám."

JA: "Prebieha nastavovanie žiadaných teplôt len od užívateľa, alebo s nimi manipuluje aj riadiaca jednotka vzhľadom na vyhodnotenie informácií napr. z pohybových senzorov, vonkajšej teploty, alebo z predpovedí počasia?"

HomeSystem: "Vidíte, na to presne som Vám odpovedal vyššie 🙂 Inak samozrejme, užívateľ má stále možnosť používať termostat, aplikáciu, časové plánovanie kúrenia…"

JA: "Veľmi sa mi páčilo spracovanie Energy panelu s trendovými grafmi spotreby elektrickej energie s možnosťou porovnívania miestností. Čo mi tam však chýbalo z pohľadu optimalizácie spotreby energie, bola celková spotreba energií, aj pre kúrenie, chladenie a klimatizáciu a ďalšie spotrebiče."

HomeSystem: "S týmto problém nie je, ako som Vám spomínal, je možné použiť buď modul na meranie celkového odberu (reportuje každých 24 hodín), alebo si jednoducho elektrický boiler, klímu, mikrovlnku, práčku, TV… zapojíte do Fibaro zásuvky a budete mať prehľad o každom s týchto spotrebičov osobitne. Systém to dokáže pekne spracovať, len musíte mu dať ten modul, z ktorého má tieto informácie čítať (teda zásuvku)"

JA: "Aký je rozdiel medzi zelene vyznačenou a modrou spotrebou energie pri niektorých zariadeniach?"

HomeSystem: "Aktuálna vs. celková za určité obdobie."

alt

JA: "Mal by som ešte otázku na riadiace systémy Home Center 2 a Home Center Lite, aký je medzi nimi rozdiel?
Čo som sa dočítal na vašej stránke, samotná riadiaca jednotka by mala byť sama o sebe dostatočne výkonný počítač. Je umožnené pre skúsenejšieho užívateľa aj vstup do samotného systému obídením užívateľského rozhrania, alebo povedzme programovateľnosť a modifikácie poskytnutého rozhrania, a prístup k "raw" data?"

HomeSystem: "Tých rozdielov je tam viacero. Aby ste chápali, HC lite bola pôvodne myslená len pre prácu ako slave zariadenie, teda pri veľkých inštaláciách, kde bolo potrebné rozšíriť počet zariadení (nad 230) pridávala sa Lite verzia… Fibaro však urobilo rozhodnutie a dalo túto jednotku aj ako samotný základ. Pochopiteľne okresalo funkcionality. Najzásadnejšou je LUA jazyk, ktorý nie je možné pri HC lite používať. Tento sa využíva pri tvorbe scenérií, ale aj integrácií zariadení…. ďalej sú to pluginy, integrácia s alarmom a video vrátnikom, hlasové ovládanie,… Samotná štruktúra je skutočne postavená na PC. Avšak systém je uzavretý, teda neumožňuje prístup k raw súborom. Rozhranie je jedno, pre užívateľa aj technika. Fibaro to má ako svoju konkurenčnú výhodu, a samotný systém sa nedá získať. Avšak vďaka spomínanej LUA sa dá systém naučiť mnohým novým trikom :)"

JA: "Otázka na z-wave a akým spôsobom je vyriešené napájanie senzorov, čítal som že všetky fungujú na batérie so slušnou výdržou, vyskytuje sa vo vašom systéme aj nejaká kabeláž, alebo všetko beží wireless?"

HomeSystem: "Ok opäť dám trošku z histórie, tento krát mojej 🙂 Keď som zvažoval vstúpiť do automatizácie ako takej, zvažoval som, či je naozaj Fibaro tak ideálnou voľbou ako sa mi zdalo. A práve toto bola otázka, ktorá ma mátala. Teda fajn, batéria, ale ako dlho to môže vydržať… Teraz to z môjho vlastného presvedčenia a vďaka mojím vlastným skúsenostiam beriem ako obrovskú konkurenčnú výhodu. Je to síce ťažko na Slovensku presadiť, lebo ľudia tu majú káble veľmi radi (až sa čudujem, že používajú WiFi a volajú cez mobil a nie pevnú linku 😀 ) ale skutočne sloboda, ktorú tým dostávate je neuveriteľná. Pri takých alarmoch by vám to mohlo byť jedno, senzor je vždy v rohu. Pri automatizácií to však môže byť úplne inak. Napríklad predstavte si, že máte miestnosť rozdelenú na 2, tým ako ich používate. Najbežnejšie kuchyňa a obývacia miestnosť, keď sú spojené. Dajte senzor do rohu a celá miestnosť bude mať ohromne obmedzenú možnosť automatizácie. To znamená, že či sa budete pohybovať v kuchyni alebo budete v obývačke, vždy sa Vám automatický spustí to isté svetlo (alebo skupina svetiel…). Práve tu prichádza tá obrovská výhoda. Jeden senzor sa umiestní tak, aby zaberal obývaciu miestnosť, druhý kuchyňu. Tým pádom môže byť senzor niekedy skutočne umiestnený v strede miestnosti, prípadne v strede nad kuchynskou linkou… Predstavte si ťahať tam kábel… Vďaka tomuto systém dokáže skutočne automatizovať domy, tak ako to chcete. Teda ste v obývačke, svieti Vám obývačka. Vojdete do kuchynskej časti, zasvieti sa Vám buď celá kuchyňa, alebo len sa Vám podsvietí pult, ak nie je ešte tma…
Navyše k tej výdrži, o ktorú som sa sám obával – som ochotný dať svoju ruku do ohňa, ak batéria vo Fibaro senzore nevydrží 2 roky 🙂 Ja tam mám po 2 rokoch stále 85-90%, a to mám nastavenia stiahnuté na maximálnu citlivosť… Naozaj výborná práca s batériou.
Avšak, samozrejme sú z-Wave senzory, ktoré sú napájateľné aj káblom. Napríklad firmy everspring a aeon lab vyrábajú takéto senzory. Tie umiestňujeme väčšinou na vonkajšie časti budov (kvôli mrazom a tomu, že majú pevné uchytenie). Ale napríklad aj požiarný senzor od fibara môže byť napájaný káblom. Teda tieto možností existujú, avšak je skutočne na každom, či to vidí ako dôležité, alebo nie. Jediný rozdiel pri batériou napájaných senzoroch je, že v prípade zmeny nastavení systém čaká na ich prebudenie (určitý interval) alebo sa prebudia manuálne. To je však potrebné jedine, ak robíte nejaké zmeny, ktoré sa zvyčajne robia hneď pri inštalácií. Neskôr tam žiadne rozdiely v použití nie sú.
Ak ste mali na mysli kabeláž medzi riadiacou jednotkou a senzormi, tak tam žiadna nie je, všetko funguje na frekvencií Z.Wave a funguje to dobre a rýchlo :)"

JA: "Ďakujem pekne za odpovede."

HomeSystem: "Nie je za čo, ja ďakujem za záujem 🙂 Ak budem môcť ešte nejako pomôcť, kľudne napíšte. Z-Wave je veľmi zaujímavá technológia a Fibaro s ňou naozaj vie pracovať. Navyše sa jedná o novú technológiu, ktorá prekonáva staré štandardy s prehľadom."

kľúčové slová: inteligentný dom, automatizácia domov, riadiaci systém budovy, en. building management system, nízkoenergetický dom, z-wave


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *