V dňoch 1. – 3. júla sa konala konferencia v hoteli Carlton v Bratislave, ktorá bola zameraná na pokroky vo výučbe v oblasti riadenia. Pre mňa ako študenta to bolo dosť zaujímavé, keďže sa procesu výučby zúčastňujem z opačnej strany ako väčšina prednášajúcich. Naše oddelenie sa na tejto konferencii aktívne zúčastnilo aj vo forme štyroch prezentácii.
Bolo príjemné zistiť, že rovnaké veci, ktoré sme sa museli na škole učiť my, sa musia učit takisto študenti v Nemecku, Británii, Amerike, Japonsku, Kolumbii, teda všade na svete. Mal som možnosť rozprávať sa s ľuďmi zo zahraničia, dozvedieť sa, ako to funguje na školách inde vo svete.
Pri sledovaní rôznych prezentácii som si tiež uvedomil, ako som vďačný za každú kritiku alebo komentár, ktorý som dostal počas môjho štúdia ku hociktorej mojej prezentácii. Totiž až keď človek vidí prezentácie na rôznej úrovni a zistí, že tie, ktoré ho nebaví počúvať, majú presne tie nedostatky, na ktoré nás v škole upozorňujú, tak si povie, že je naozaj potrebné, aby sme aj tieto nepríjemné komentáre dostávali a snažili sa svoje prezentovanie zlepšovať.
Ďalšia vec, ktorú som si uvedomil je význam dotazníkov k predmetom, ktoré máme po každom semestri vypĺňať. Možno si vravíme, že sa nám nechce, že je to zbytočné a podobne. Ale ak naozaj chceme pomôcť zlepšovať výučbu na našej škole, tak tých päť minút, ktoré nám taký dotazník zaberie, by sme mali obetovať. Bez spätnej väzby si totiž vyučujúci môžu akurát tak domýšľať, akým spôsobom najlepšie smerovať výučbu.
A aby som tu len nemozarlizoval, tak teraz ešte spomeniem pár postrehov, ktoré som si odniesol (možno niekomu pomôžu):
Diplomová práca sa po anglicky povie Master thesis (nie Diploma thesis, ako som si doteraz myslel, to znamená Dizertačná práca)
– vyhnete sa nechápavým pohľadom pri vysvetľovaní, že budúci týždeň obhajujete diplomovú prácu a potom nastupujete na doktorantúru 😀
Dodržujte svoj pridelený čas na prezentáciu
– ak dostanete upozornenie, že by ste mali skončiť, nie je vhodné začať rozprávať o ďalšej veľkej časti vašej práce 😉
Majte odskúšané, či vám v prezentácii ide všetko ako má
– zistiť, že máte problém na medzinárodnej klávesnici napísať heslo pre prihlásenie do vzdialeného laboratória nie je veľká výhra 🙂
Samozrejme nebolo všetko len o štúdiu. Vo štvrtok večer sme sa mohli zabaviť na veľmi peknom výstúpení folklórneho súboru Technik, v ktorom pôsobia študenti STU. Potom nasledoval banket, kde sme mohli ochutnať rôzne špeciality hotelovej reštaurácie a popri tom sa príjemne porozprávať s ostatnými účastníkmi konferencie.
Nakoniec pripájam adresu konferencie, kde si okrem iného môžte pozreť fotky, ako to vlastne celé vyzeralo.
0 Comments