![](http://www.jonathanangelascott.com/main/wordpress/wp-content/uploads/2013/03/100227-080124-_57A0749unsharp-copy-22.jpg)
**Minulý rok bolo na africkom kontinente zabitých viac ako 25000 slonov a 1200 nosorožcov.** To sú smutné fakty.
**STOP pytliactvu** a ďalším nelegálnym aktivitám v Afirike sa rozhodla povedať skupina aktivistov **Air Shepherd** v spolupráci s **University of Maryland**. Ich odpoveďou na tento globálny problém je využitie **lietajúcich dronov**.
![](http://www.aviation.com/wp-content/uploads/2015/03/The-Fleet.jpg)
Drony sú **ovládané diaľkovo** a na ich tele sa nachádza niekoľko **kamier**. Ideou je, že tieto stroje budú rangeri umiestňovať do oblastí s častým výskytom pytliactva. Je známe, že zvieratá aj pytliaci pri svojom pohybe nasledujú určité vzorce. Po vypustení do vzduchu drony okamžite **monitorujú dianie na zemi**. Obrazy z kamier vyhodnocuje **operátor** na svojej základni. Ak na obraze detekuje napr. rozstrihnutý plot, nastraženú pascu alebo vozidlo prenasledujúce zviera, dáva mu to možnosť ihneď zakročiť. Drony majú v tomto prípade svoje nepopierateľné výhody. Sú **ľahké**, **nenápadné** a nezaberajú veľa miesta. Dôležité je, že nenahrádzajú ľudský faktor, sú iba pomocnou rukou na dosiahnutie cieľa.
Je obrovská škoda, že napriek preukázanej efektivite projekt Air Shepherd **zatiaľ nedostal od úradov zelenú**. Organizácia **SACAA** (South African Civil Aviation Authority) tvrdí, že používanie dronov so zabudovanými kamerami na monitorovanie je **protizákonné**. O nápade sa rokuje, výsledok je však neistý.