Zdravím Vás v mojom prvom príspevku na študentskom OptiBlogu. V prvom rade chcem oceniť všetkých prispievateľov: zhromaždili ste tu množstvo zaujímavých článkov, veľmi dobre sa mi to číta. Dúfam, že aj mne sa podarí Vás zaujať, a že moje príspevky budú podobne vydarené a čitateľné.
Nadviažem na nedávny príspevok o okuliaroch neviditeľnosti, ktorý ma motivoval k ďalšiemu pátraniu po podobných technológiách. Myslím si, že (dostupná) ochrana identity je v súčasnosti veľmi aktuálnym problémom a postupom času začne trápiť čoraz väčšiu časť populácie. Zákony, aspoň v našom štáte, sa príliš nevenujú tejto problematike a vymožiteľnosť práva je v týchto prípadoch celkom malá. Rôzne spoločnosti môžu momentálne bez nášho vedomia disponovať informáciami o našej identite, a tieto informácie môžu byť využívané takmer bez obmedzení.
No dobre, teraz som sa trochu odchýlila od toho, čo som chcela napísať. Takže aké máme možnosti, keď chceme znemožniť rozpoznanie našej tváre softwarom? Úprimne, čakala som oveľa elegantnejšie riešenia aké sa mi v skutočnosti naskytli. Ale aj tieto sú celkom zaujímavé, prinajmenšom Vás pobavia.
1.
Môžete s rozpoznávaním a používaním Vašich dát skrátka nesúhlasiť, no bohužiaľ tým ničomu nezabránite. Pamätáte si tento hoax?
2.
Okuliare so zabudovanými led diódami. Našla som dva typy, už spomínané od AVG a druhé, menej elegantné z japonského NII.
Princípom funkcie je umiestnenie infračervených LED diód v okolí očí a nosa, toto žiarenie je pre ľudské oko neviditeľné avšak kamery sú naň veľmi citlivé. Miesta, kde sú umiestnené diódy, sú veľmi presvetlené a znemožňujú rozpoznanie charakteristických znakov tváre, typických pre jednotlivca. Okuliare od AVG navyše disponujú reflexnou vrstvou, ktorá odráža blesk priamo do objektívu. Bohužiaľ, oba modely sú len prototypmi a zatiaľ sa nedajú kúpiť.
3.
Make up. K tomuto nemôžem povedať viac než to, že predstava o budúcnosti zo 60tych rokov sa možno stane realitou.
Využíva sa tu fakt, že software rozpoznáva miesta na tvári napríklad pomocou bodu, kde sa stretajú línie očí a nosa. Na obrázku je dobre vidieť, že asymetrická ofina tento bod prekrýva. Tu je návod ako si podobný bláznivý warpaint vytvoriť a tu sa nachádza nekonečná studnica inšpirácie.
4.
Odev. Ďalší dostupný spôsob. Doterajšie krycie prostriedky sa snažili potlačiť fakt, že máte tvár, zatiaľ čo dizajnérka tohoto trička tvrdí že práve zmeť viacerých tvárí na jej tričku dokáže zmiasť identifikačný systém facebooku. Bohužiaľ účinnosť nieje nijako podložená. Ale ako recesia by sa tento šialený psychadelický model mohol uchytiť. Cena iba 60 (!!!!) dolárov. Dostupné aj vo variante "Byrus Cieber" a "Critney Bpears".
5.
Masky a kukly. Asi najrozsiahlejšia kategória. Princíp netreba objasňovať. Zaujímavou kapitolou je iniciatíva muža menom Leonardo Selvaggio, ktorý sa snaží bojovať proti snímaniu tvárí na verejnosti tým, že im prepožičia svoju identitu.
Na začiatku písania tohto článku mi predstava toho, že ma niekto môže sledovať pripadala dosť strašidelná. Teraz keď je článok hotový, ma viac budú strašiť tie masky.
Ak by som si mala z týchto spôsobov krytia vybrať, tak by som zrejme s mojou paranojou počkala, kým prídu do predaja nejaké pekné infraokuliare. A čo vy? Inšpiroval Vás môj článok? Doplninli by ste niečo?
Zdroje:
http://now.avg.com/avg-reveals-invisibility-glasses-at-pepcom-barcelona/
http://www.diginfo.tv/v/13-0050-r-en.php
http://kotaku.com/5975390/worried-about-your-face-ending-up-online-these-glasses-might-help
https://www.yahoo.com/tech/6-great-wearables-that-can-protect-your-face-from-86333342599.html
http://www.entrepreneur.com/article/237467
https://www.indiegogo.com/projects/urme-surveillance-developing-devices-to-protect-the-public
http://androidportal.zoznam.sk/2014/12/facebooku-stary-hoax-fama-nenechajte-nachytat/
0 Comments